czwartek, 9 kwietnia 2015

Pedagog pedagogowi nierówny

Pedagog sprawdza się, gdy uczniowie przychodzą do niego z problemami. Zastanawiałabym się, czy jest potrzebny pedagog, który nie zdobył zaufania uczniów i zajmuje się tylko formalizmami, papierkową robotą. Funkcja to mało - liczy się sposób jej sprawowania. 

Jego misja - to być blisko drugiego człowieka, być mu wsparciem. I sprostać nawet najtrudniejszym sytuacjom.


Nie każdy pedagog ma " pedagogiczną duszę" i nie każda szkoła ma pedagoga.

Niektórzy pedagodzy wykonują swoje obowiązki w stylu urzędniczym. Poprzez specyficzny sposób bycia, sztywność, oschłość, brak zaangażowania połączonego z empatią stwarzają swoistą barierę pomiędzy sobą i pozostałymi ludźmi. Ich gabinety to "twierdze", do których raczej nie przychodzi się z własnej woli. Wykonują powierzone im obowiązki, ale są zamknięci na ludzi. Uczniowie i rodzice zazwyczaj boją się ich lub nie wiedzą o ich istnieniu. Nauczyciele i dyrektorzy nie znajdują u nich wsparcia. I - choć formalnie nie można im nic zarzucić - obserwując ich pracę, odczuwa się pewien niedosyt.


Często młodzi pedagodzy angażują się emocjonalnie w sprawy uczniów (w wielu sytuacjach trudno jest zachować dystans) nie wytrzymują napięcia i rezygnują z pracy.

9 komentarzy:

  1. dużo prawdy w tym wpisie... Pedagog powinna to być osoba, która robi to, co lubi, a nie to co musi...

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak to wszystko pięknie brzmi.... teraz naprawdę trudno o takiego pedagoga, do którego możemy się zwrócić z każdym problemem i któremu możemy zaufać...

    OdpowiedzUsuń
  3. Pedagog powinien być taki, taki, taki... Niestety rzadko tak jest... Niemniej jednak pedagog to powinno być swego rodzaju powołanie, a nie przymus...

    OdpowiedzUsuń
  4. Praca pedagoga powinna polegać na tym, aby czuł powołanie i zapał do pracy oraz radość z tego, że może komuś pomóc, a nie przyjść, za przeproszeniem odbębnić swoje 8h i do domu i nikt nic z tego nie ma.. a tak się niestety często zdarza, że tak właśnie jest.

    OdpowiedzUsuń
  5. Każdy człowiek ma indywidualne podejście do swojej pracy....

    OdpowiedzUsuń
  6. Często "pedagog" zajmuje tylko etat i na tym koniec.

    OdpowiedzUsuń
  7. zgadzam się z wypowiedzią nade mną. Zajmuje tylko etat, ale tak naprawde nic nie robi aby pomóc uczniom, Wiadomo niektórzy pedagodzy są pedagogami z powołania i na takich można polegać.

    OdpowiedzUsuń
  8. W obecnych czasach coraz więcej osób poszukuje wsparcia psychologicznego dostępnego z domu. Usługi psychologiczne online mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają ograniczony dostęp do tradycyjnych form terapii z powodu lokalizacji lub ograniczeń czasowych. Terapia online umożliwia regularne sesje, co jest istotne dla efektywności procesu terapeutycznego. Więcej informacji na temat terapii online można znaleźć na stronie https://psycholog-ms.pl/psycholog-online/.

    OdpowiedzUsuń