środa, 15 kwietnia 2015

Pedagog i psycholog w szkole

Odróżnienie roli psychologa od pedagoga sprawia czasem trudności. Postanowiłam zatem przybliżyć Wam temat na przykładzie pedagoga/psychologa szkolnego, zadań jaki pełnią.



 PEDAGOG 

Pedagog jak też już wcześniej wspomniałam organizuje w szkołach i placówkach pomoc psychologiczną i pedagogiczną dla dzieci i młodzieży, której celem jest wspomaganie rozwoju psychicznego i efektywności uczenia się poprzez pomoc wychowankom i współdziałanie z nauczycielami, rodzicami, organami szkoły oraz instytucjami pozaszkolnymi.
Główne zadania pedagoga szkolnego:
  • współudział w organizowaniu procesów dydaktycznych
  • praca opiekuńczo-wychowawcza
  • współdziałanie z dyrekcją szkoły w zakresie kształtowania kultury pedagogicznej rodziców
  • organizowanie i koordynowanie pracy opiekuńczo-wychowawczej w środowisku
  • działalność naukowa

 Zadania szczegółowe pedagoga obejmują:
 1.      Pomoc wychowawcom klas w rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowaniu przyczyn niepowodzeń szkolnych i trudności wychowawczych poprzez obserwację zachowania pojedynczych uczniów i klasy, rozmowy indywidualne i uczestnictwo w godzinach wychowawczych, innych spotkaniach z klasą, analizowanie wyników nauczania i ocen zachowania, rozmowy z rodzicami, wywiady środowiskowe, udział w wywiadówkach i radach pedagogicznych, porady wychowawcze, prowadzenie lub organizacja prelekcji i dyskusji na tematy ważne, interesujące młodzież.
2.      Określenie form i i sposobów udzielania pomocy uczniom poprzez wydawanie opinii i zaleceń dotyczących stymulowania rozwoju lub pokonywania przez uczniów trudności rozwojowych, wyrównywania braków lub luk w nauce.
3.      Występowanie do dyrektora szkoły po uzgodnieniu z dziećmi, rodzicami, wychowawcą klasy, poradnią psychologiczno-pedagogiczną o zorganizowaniu zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, dydaktyczno-wychowawczych, zajęć reedukacyjnych lub socjoterapeutycznych dla dzieci wymagających takiej pomocy.
4.      Współorganizowanie zajęć dydaktycznych prowadzonych przez nauczycieli nauczania specjalnego dla uczniów niepełnosprawnych w szkołach ogólnodostępnych, w tym klas specjalnych, form integracyjnych i nauczania indywidualnego.
5.      Udzielanie pomocy psychologicznej i pedagogicznej uczniom realizującym indywidualny program lub tok nauki poprzez konsultacje dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
6.      Koordynacja działań podejmowanych na terenie szkoły, zakresu orientacji zawodowej, tj. organizowanie w odpowiednim czasie informacji (spotkania, prelekcje, wycieczki) ułatwiające młodzieży wybór dalszego kierunku kształcenia i zawodu.
7.      Określenie form i sposobów pomocy uczniom wybitnie uzdolnionym.
8.      Działania na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, poprzez informowanie ich rodziców o możliwościach i procedurze uzyskania zasiłków, stypendiów i innych form pomocy materialnej oraz współdziałanie z organizacjami i instytucjami pozaszkolnymi udzielającymi wsparcia materialnego.
9.      Współpraca z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi i innymi poradniami specjalistycznymi w zakresie konsultacji, metod i form pomocy udzielanej uczniom oraz w zakresie specjalistycznej diagnozy w indywidualnych przypadkach.
10.  Współdziałanie z organami szkoły, policją, sądami, w przypadkach wykroczeń uczniów (np. naruszenie regulaminu szkoły lub praw).
11.  Prowadzenie dokumentacji.
12.  Doskonalenie swoich kwalifikacji poprzez uczestnictwo w różnych formach doskonalenia i samokształcenia.
13.  Pedagog może prowadzić zajęcia specjalistyczne o charakterze terapeutycznym o ile posiada przygotowanie specjalistyczne np. z logopedii czy socjoterapii.
14.  Pedagog może prowadzić przedmiot – przygotowanie do życia w rodzinie.


PSYCHOLOG

Psycholog- jego celem jest działanie na rzecz prawidłowego rozwoju  psychiki i osobowości, przy współpracy z pedagogiem szkolnym, wychowawcami oraz placówkami, które świadczą pomoc młodzieży i ich rodzinom.
Obejmuje:
•    Pomoc psychologiczna – spotkanie, rozmowa - próba znalezienia innego spojrzenia na sytuację, uporządkowanie myśli i uczuć, kreatywne szukanie rozwiązań, możliwość "wygadania" się w życzliwej i zawsze przyjaznej atmosferze
 •    Terapia psychologiczna - bardziej uporządkowane rozmowy  z zawarciem kontraktu i określeniem celu oraz rodzaju zmian  jakie mają w wyniku tych spotkań nastąpić.
•    Diagnoza psychologiczna -  określenie potencjału, możliwości, predyspozycji intelektualnych, zawodowych, możliwość poznania siebie za pomocą testów psychologicznych.
•    Warsztaty i zajęcia psychoedukacyjne
•    Pomoc mediacyjna i interwencyjna w sytuacji problemowej i kryzysowej w szkole, klasie
•    Konsultacje z rodzicami i nauczycielami w celu wspólnego rozwiązywania problemów i lepszej komunikacji

Psycholog może pomóc, jeśli: 
  • Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, 
  • Nie potrafisz dogadać się z kolegami, rodzicami, nauczycielami, 
  • Masz kłopoty rodzinne, 
  • Chcesz porozmawiać o swoich problemach, 
  • Masz trudności z nauką, w kontaktach z innymi ludźmi, 
  • Wiesz o problemach przyjaciół, ale nie wiesz, jak im pomóc, 
  • Chcesz podzielić się swoim sukcesem, 
  • Masz problem, z którym sam nie umiesz sobie poradzić, 
  • Jesteś zainteresowany rozwojem własnego potencjału, 
  • Zastanawiasz się nad tym jak budować dobre związki,
  • Doświadczasz sytuacji kryzysowej (śmierć, rozwód rodziców, choroba w rodzinie, przeprowadzka), 
  • Chcesz pogadać o tym, co Cię denerwuje,
  • Doświadczasz agresji ze strony kolegów lub sam jesteś agresywny,
  • Masz poczucie, że coś zagraża Twojemu zdrowiu, życiu, bezpieczeństwu,
  • Nie wiesz jakie studia wybrać i gdzie szukać pracy


Zgodnie z §15 pkt.4 tego rozporządzenia do zadań psychologa należy:
1) prowadzenie badań i działań diagnostycznych dotyczących uczniów, w tym diagnozowanie potencjalnych możliwości oraz wspieranie mocnych stron ucznia;
2) diagnozowanie sytuacji wychowawczych w celu wspierania rozwoju ucznia, określenia odpowiednich form pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym działań profilaktycznych, mediacyjnych i interwencyjnych wobec uczniów, rodziców i nauczycieli;
3) organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli;
4) zapewnienie uczniom doradztwa w zakresie wyboru kierunku kształcenia i zawodu;
5) minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy wychowawczej w środowisku szkolnym i pozaszkolnym ucznia;
6) wspieranie wychowawców klas oraz zespołów wychowawczych i innych zespołów problemowo-zadaniowych w działaniach wynikających z programu wychowawczego szkoły i programu profilaktyki, o których mowa w odrębnych przepisach.


Oczywiście, część problemów mogą rozwiązać zarówno pedagodzy, jak i psychologowie.
Jak widać ich zadania się wzajemnie powielają i uzupełniają.

15 komentarzy:

  1. Teraz będę wiedziała z czym do kogo mogę się zwrócić ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajny post. Nigdy nie zastanawiałam się zbytnio nad różnicami drzemiącymi pomiędzy tymi profesjami :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Warto znać różnice między pedagogiem, a psychologiem :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Warto znać te różnice. Wtedy wiemy co i od kogo możemy oczekiwać :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo słuszne porównanie :) Powinniśmy mieć świadomość, że te zawody się jednak różnią :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Te zawody różnią się, ale mają też kilka rzeczy wspólnych lub bardzo podobnych :).
    Ale jak i psycholog tak i pedagog w głównej mierze ma nieść pomoc, musi być osobą wzbudzającą zaufanie, osobą kompetentną.

    OdpowiedzUsuń
  8. A teraz pytanie kto jest ważniejszy :P dla mnie pedagog to też psycholog.

    OdpowiedzUsuń
  9. zgadzam się z koleżankami. Pedagog i psycholog mają kilka rzeczy podobnych do siebie.

    OdpowiedzUsuń
  10. zgadzam się z koleżankami :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  12. Jak najbardziej sama obecność psychologa jest bardzo ważna i moim zdaniem fajnie jest czasami iść i porozmawiać o swoich problemach. Ja również czasami odwiedzam psychologa https://psycholog-ms.pl/ i muszę przyznać, że jest mi o wiele lżej.

    OdpowiedzUsuń
  13. Muszę przyznać, że samo chodzenie do psychologa nie jest niczym wstydliwym, gdyż każdy z nas może mieć cięższe sytuacje w życiu. W każdym razie ja przede wszystkim zazwyczaj udaję się do gabinetu psychologa https://dominikhaak.pl/ gdzie wiem, że bez najmniejszego problemu jestem w stanie uzyskać niezbędną pomoc.

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń