czwartek, 26 marca 2015

Problemy uczniów, które rozwiązuje pedagog szkolny

Hej wszystkim!!!

Dzisiaj tak króciutko chciałam Wam napisać, jakie problemy uczniów może rozwiązywać pedagog szkolny :)

Najczęstsze problemy szkolne:

  • złe oceny,
  • nieumiejętność zorganizowania własnego czasu,
  • niemożność dostosowania się do wymagań szkoły,
  • konflikt z nauczycielem,
  • konflikt z rówieśnikami bądź innymi uczniami starszych czy młodszych klas,
  • wagary,
  • złe zachowanie,
  • strach przed szkołą,
  • agresja,
  • uzależnienia (narkotyki, alkohol, nikotyna),
  • problemy w nauce,
  • trudna sytuacja w rodzinie.

Istnieje wiele różnych problemów, z którymi uczniowie mogą zwrócić się do pedagoga. Wymieniłam kilka najpopularniejszych. Pedagog szkolny jest osobą, u której powinniśmy zawsze uzyskać odpowiednią pomoc.




piątek, 20 marca 2015

Zakres kompetencji pedagoga szkolnego

Hej wszystkim!!!

Dziś napiszę Wam co nie co o kompetencjach, jakie powinien posiadać pedagog szkolny :) 

Szkolny pedagog to pracownik, który powinien być zatrudniony w każdej placówce wychowawczo-oświatowej tego typu. Niemniej jednak, wielokrotnie okazuje się, że jego stanowisko nie jest wykorzystywane tak, jak powinno mieć to miejsce. Większość uczniów traktuje pedagoga jako kogoś zbędnego. Nie jest on traktowany z należytym szacunkiem, jak nauczyciel, a wizyty u niego najczęściej kojarzą się z czymś złym. Część uczniów uważa nawet, że do pedagoga chodzą tylko ci, którzy chcą się poskarżyć na złe zachowanie znajomych bądź też ci, których nieodpowiednie zachowanie zwraca uwagę nauczycieli. Ci, którzy odważą się na wizytę, bywają wyśmiewani przez rówieśników.
 A jak jest w rzeczywistości? Otóż pedagog szkolny ma, przede wszystkim, troszczyć się o uczniów i ich prawa. Co więcej, powinien zajmować się nie tylko sytuacjami, które zachodzą w szkole. W razie potrzeby, ma również wspierać uczniów w przezwyciężaniu trudności osobistych. Jego zadaniem jest przypatrywanie się zachowaniom podopiecznych tak, by móc wywnioskować, czy któryś z nich nie potrzebuje pomocy, choć otwarcie się do tego nie przyznaje. 
 Jeżeli którykolwiek z uczniów wymaga pomocy psychologicznej, pedagog powinien mu jej udzielić. Ewentualnie, może też nawiązać kontakt z rodzicami wychowanka bądź dodatkowo poprosić o wsparcie inne instytucje, np. pomoc społeczną lub kuratorium, jednak takie sytuacje mają miejsce tylko w wyjątkowych okolicznościach. Pedagog zajmuje się również decydowaniem o tym, którzy uczniowie wymagają pomocy w postaci stypendium bądź też wsparcia materialnego. Dodatkowo, powinien on prowadzić działania profilaktyczne dotyczące wszystkich podopiecznych placówki.

poniedziałek, 16 marca 2015

Opinia uczniów na temat pedagoga...

HEJKA !!!

W zeszłym tygodniu, w związku z moją pracą licencjacką przeprowadzałam badania w pewnej szkole podstawowej. Badania dotyczyły opinii uczniów na temat roli pedagoga szkolnego. Nie opracowywałam jeszcze ankiet, ale wstępnie je przeglądając doznałam lekkiego szoku. Każdy uczeń, DOSŁOWNIE KAŻDY napisał mi, że czuje opór przed rozmową z  pedagogiem szkolnym, gdyż się go boi - to był najczęstszy argument. Ktoś bardziej kreatywny napisał mi, że pani pedagog ma lodowaty wzrok. 

Jak widać w tej szkole, dzieci nie mają najlepszej opinii o pedagogu. W poprzednim wpisie pisałam Wam, jaki powinien być pedagog. W tej szkole wszystkie znaki na ziemi i w niebie wskazują, że obecny tam pedagog nie posiada takich cech. Ale mogę się mylić, może posiada, ale dzieci inaczej to odbierają, dla nich jest zły, bo krzyczy, ale w sumie trochę respektu trzeba czuć, żeby dzieci nie myślały, że mogą robić co im się podoba i "włazić" na głowę.

Jak myślicie to dobrze, że pedagog wzbudza w dzieciach takie emocje?

 Pisałam wcześniej, że powinien być przyjacielem, a tutaj sytuacja wskazuje, że raczej tak nie jest.

wtorek, 10 marca 2015

Cechy osobowości pedagoga szkolnego

Cześć wszystkim :)

Zanim napiszę Wam coś więcej o pedagogu, chciałabym oznajmić, iż jestem studentką pedagogiki
i niniejszy blog prowadzony jest tylko i wyłącznie dla potrzeb zajęć pod nazwą Media w pracy opiekuńczo-wychowawczej. Chętnych zapraszam do odwiedzania bloga :) Będzie on prowadzony przez najbliższe cztery miesiące :) Miłego czytania :)

Dziś chciałam Wam napisać moją opinię na temat tego, jakimi cechami osobowości powinien charakteryzować się dobry pedagog :)

Przede wszystkim na pierwszym miejscu uważam, że powinien być dobrym słuchaczem, aby mógł dogłębnie poznać problem, z jakim zwraca się do niego wychowanek, aby móc w dobry sposób pomóc i aby dziecko mogło czuć się komfortowo, że zostanie wysłuchane, Pedagog powinien się także charakteryzować cechami takimi jak: otwartość, czy stanowczość. Uważam, że powinien wzbudzać zaufanie, być szczery, miły spokojny :)

Myślę, że jeśli pedagog posiada takie cechy uczniowie chętniej będą zwracać się do niego
z wszelkimi problemami.

PEDAGOG POWINIEN BYĆ PRZYJACIELEM, A NIE WROGIEM

wtorek, 3 marca 2015

Kim jest pedagog?

Cześć wszystkim !!!

Na samym początku chciałabym powiedzieć, iż jest to mój pierwszy blog i proszę o wyrozumiałość :)

W związku, że tematyka mojego bloga dotyczy pedagoga, na samym wstępie napiszę Wam, kto to w ogóle jest...


Pedagog  to osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku pedagogika lub jest po dodatkowym kursie specjalizacyjnym. Pedagogiem może być również pracownik naukowy zajmujący się badaniami w dziedzinie wychowania i oświaty lub dydaktyk akademicki.

Pedagog pracuje w szkole, przedszkolu lub poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie podstawowym zadaniami są organizowanie pomocy i opieki pedagogicznej i psychologicznej dla dzieci, młodzieży i rodziców oraz dbanie o prawidłowy rozwój psychiczny uczniów.

Praca pedagoga szkolnego opiera się przede wszystkim na Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 stycznia 2003r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.